Пореден успех за Радиоклуб Балчик -LZ2KSB

На проведеното състезание "Championnat de France télégraphie - 2011"- нашият съотборник Бедри /LZ4RR/ от Радиоклуб Балчик LZ2KSB постигна изключителен успех .Той е континентален лидер - Европа ,изпреварвайки втория след него с повече от 33 ооо точки.Бедри заема първото място с 491 р/връзки-254 множителя и краен резултат от 127,254 точки.На 61 място е друг наш съотборник Метин /LZ7H / с резултат 19920 точки . В състезанието , чието първо издание е било в далечната 1933 г. са взели участие 782 радиолюбителя от 52 страни.
Какво по добро признание за школата на LZ2KSB от това ,че нашите съотборници и приятели продължават да печелят призови места в международните състезания .БРАВО !

P33W - CQ WW SSB 2012 Contest


Историята за P33W и Кипър

Може би е най-добре да започна с това,че в моята фамилия има един дядо белогвардеец и вероятно заради това всички в нашето семейство ca русофили в културно отношение.Резултатът от това е, че аз се справям прилично с руския език и с удоволствие общувам с всеки срещнат руснак.

С Игор Буклан(RA3AUU) се познаваме от 2006 година и от тогава сме се срещали няколко пъти.От доста време ми се искаше да видя какво е това чудо на техниката P33W и преди половин година при последната ни среща аз направо му зададох въпроса:-Кога?

В края на септември той се обади и каза...хайде. Изненада ме, не очаквах толкова бързо да получа покана, а да отлагам не бе добре,можеше и да няма втори път.Приех.Тогава имахме един много сериозен разговор, в който той ми постави някои условия. Приятно се изненадах,че нещата са поставени на такава сериозна основа.Готвехме се за "война".Условията бяха: пристигане три дни предварително,работа с Win-Test, приемането на инициалите и номерата да става по време на контеста(чиста работа). Логът се изпраща без корекции веднага след състезанието.

Съвместих контеста със семейната почивка и купих билети.Резервирах хотел за няколко дни близо до контест локацията, а за след състезанието- втори хотел в Пафос за останалата част от почивката. За по-голямо удобство предплатих и кола под наем.Сънят ми се развали сериозно в месеца до контеста от размишления как ще се справя с обратното движение и левия волан.

Полека времето се изниза.В България започна да захладнява.Дойде време да тръгваме на юг.Полетът беше от София до Пафос.

Може би тук е мястото да разкажа ,че Кипър е разделен на две части:северен (Северно-кипърска турска република)и южен (Независим Кипър, населен предимно с гърци). В северния не съм влизал.Четох, че той заема 37 % от територията на острова,а южният е в Eвросъюза с много развит туризъм и много чужденци, който живеят там.Има четири по-големи града. Столицата Никозия е в средата на острова, тя също е разделена на две след войната през 1974 година. Другите три града са Ларнака, Лимасол и Пафос.

Кацнахме вечерта към 19 часа. След 2 часа чакане и разправии си взехме кола под наем. Много ме учудва как може да продаваш нещо, което нямаш :). Не си вземайте кола от EUROPCAR.И така … дойде моментът на истината. Усещането е много стряскащо при разминаването с първата кола :), а и да не говорим че постоянно си поставях ръката в джоба на вратата, за да сменям скоростите на автоматичната кола.В следващите дни на няколко пъти се оказвах в насрещното платно за мой и техен ужас.Кръговите кръстовища се въртят обратно. Многократно ми се случи да влизам от ляво, на мястото на пътника.Явно тук хората са подготвени за такива ситуации,туристи има много и поради тази причини непрекъснато се срешат знаци като този:

Хотелът се оказа комплекс от вили и сгради с апартаменти.Поостарял, но добре поддържан.Вода почти нямат и поради тази причина системата за снабдяване и ползване е изградена така, че да ограничава разхищението и.Контактите за електро мрежата са различен стандарт и трябва да си купищ предварително адаптор, ако искаш да ги ползваш. Във всички реклами пише, че в хотелите има интернет...да, ама не.За престоя си тук смених два хотела в който имало wi-fi,но от 4 устройства ползващи нет нито едно не детектира мрежа въпреки, че се бях сдобил с пароли.Изобщо хотелите са скъпи за това, което предлагат.В България за тези пари ще спиш в 5 звезден и ще те мажат с шоколад.

На следващата сутрин дойде моментът да оставя семейството си в хотела и да тръгна към локацията на P33W.Оказа се, че тя е на 20 минути от хотела, но въпреки това ходенето се случи с помощта на GPS-а по предварителните указания на Игор. Той ми обясни ,че е извън града на някакъв селски път и няма начин да го пропусна.Така се и оказа. Изведнъж изникна зад един завой една вила, цялата в мачти и антени, разположена на върха на един хълм - точно до пътя.Съседи … няма. Влязох в двора и там видях останалите момчета от отбора.

RW4WR Aлександър : участник в последните 3 WRTC-та,изключително опитен оператор и главен техничар в P33W.

R3DCX -Дима Гусков (вдясно), за него ще кажа само едно RL3A...без повече коментари.

RA3AUU - Игор Буклан по документи, Harry -за кореспонденти и Борисич за приятелите.Собственик е на P33W.Визитката му е като том от “Большая советская енциклопедия”. В последните години няма голяма експедиция без него, член е на CQ WW контест комитета и е изградил една от най-добрите M/S станции в света.

UA4FQI- Андрей,cтара кримка.

Приходящите играчи бяхме: R5GA – Валера, другият фотограф на локацията.Биографията му се намира на r5ga.com и pileup.ru,разгледайте сайтовете.Tой е техен собственик и администратор. UA4FER - Игор Много опитен контестер,може би най-добрия LP оператор в Русия,сега е основен оператор на RT4F,на последното ОЗЧР в отбор с UA3DPX(RM3F) взеха сребърните медали.

И аз - LZ3FN

В последствие се присъединиха към отбора на P33W :

5B4AIE - Норман

и

RX9TL(RT9T)- Антон, изключителен млад оператор, учасник в последното WRTC 2010 и редовен учасник в OЗЧР.

Вилата е собственност на Игор. Много приятно изглеждаща от вън и от вътре. Ваканционна къща с изключителна гледка към морето, басейн и невероятна гледка от терасата.Предлага чудесни условия за почивка на 6-8 човека.Поради отдaлеченността на къщата всички системи за поддръжката ѝ са направени за независима и самостятелна работа.

Станцията разполага с:

1. Crunk Up мачта, на която има един Steppir DB36,а под него едно яги за 20м - фиксирано за Eвропа и Северна Америка.

2. Мачта с 5-елементно яги за 15м

3. Мачта с 5-елементно яги за 10м

4. Мачта с 4-елементен степир

5. Вертикал за 160 и 80м

4.4-елементно жично яги на 40м за EU и NA

5. Трибандер HF311

6. Два бевериджа в основните направления

7. Една рамка за приемане

Вътре в шака има дълга маса от маслиново дърво,върху нея са разположени 4 работни места. В средата са изнесени всички управления за ротаторите.

Трансивърите са 2 броя FT-1000MP и 2 броя TS-590.Има три усилвателя АСОМ 2000А и резервен генератор, предполагам съдейки по размера му, че не по-малко от 30 КВ. На фабрично ремарке е и е подключен към ел. системата на къщата, влизащ в паралел само с един прекъсвач.

На всяко работно място има отделен компютър с външна клавиатура и екран.Местата са разделени 2 по 2. Първата двойка: едното вика на основния банд и може да ползва до 4 приемни и 3 предавателни антени в произволна конфигурация, а второто събира всичко по банда и работи с две изнесени надалеч антени:

2-елементен степир и мултибанд вертикал.

Другата двойка събира мулт на мулт.диапазона.

Комутацията е направена гъвкава и разрешава дори четирите места да се съберат на един диапазон, което и се случва нееднократно по време на контеста.Сами разбирате, че RF-а при такива ситуации е огромен,затова всяко радио има BPF-и.Темпото падна под 200 връзки в час чак в края на контеста. Откровено да си кажа, че не се имам за гуру в техниката ,но до днес не бях виждал такава комутация.Комутира се отделно сигнал на приемане (RX),сигнал на предаване(TX) и PTT. Много сложна, но изключително ефективна система.С оглед на това, че мулти-сингъл е най-трудната категория, направено е максималното по отношение на автоматизацията на станцията.Разбира се работата на 4 оператора едновременно изисква пълен синхрон и работа без повторения и грешки.По време на контеста, докато бях аз оператор работих с доста български станции:

LZ1BJ,LZ1OJ,LZ1IS,LZ1IKY,LZ0M(LZ2SX),LZ1YQ,K3CR(LZ4AX),T6LG(LZ1CNN).

Сигурно забравям някой,но не се сърдете.Най-високият рейт за час беше 325 връзки, в събота сутринта.Работата беше организирана така, че всеки се завърта през всички работини места и за целия контест има 12 часа почивка. Контестът мина неусетно и когато темпото е толкова високо няма как да ти доскучае.Умора разбира се има,но адреналинът е висок и очите просто не се затварят.

Храната беше чудесна.Оказа се че някой от момчетата се справяха доста добре с готвенето, а и хладилника беше достатъчно пълен, избор -огромен.Опитахме много и различни руски и месни ястия.

След края на контеста последва вечеря с тостове и наздравици,много смях и приятни емоции.Един по един хората започнаха да се оттеглят за почивка.На следващя ден трябваше да станем в 08.30, за да приберем някои от антените.

Всички пътуваха в понеделник за снежната вече Москва, така че си взехме довиждане и всеки пое по своя път.Валера заминава за CQ WW CW на Аруба (P40F), Дима - RT4F. Другите момчета вероятно ще са P33W, a аз с друг тим заминавам за TC3A.До тук с радиолюбителската част.

Втора Част

73

LZ3FN